vargabona
búzakutató vállalkozás
VT Salvatio
A királybúza első államilag elismert fajtája a VT Salvatio. A fajta magassága, robusztussága a speltára, szemformája, beltartalma a kettő faj keveréke, de főleg a javított dicoccumra jellemző. Agrotechnikai kezelhetősége megegyezik az aestivummal.

A fajta száraz- és kelt tészták
készítésében való felhasználhatósága
A búza egyesíti magában először is a száraztészta készítéséhez szükséges paramétereket:
-
magas szemolina (dara) tartalom az őrlési technika függvényében,
-
magas fehérjetartalom (tojásnélküliség kívánalma),
-
magas karotin tartalom: 4,2-7,0 mg/kg (tojás sárgája nélküliség lehetősége),
-
és nagyon rugalmas sikérszerkezet (optimális főzési tulajdonságok).
Mindezek mellett a királybúza humán- és gazdaságpolitikai jelentősége sokban megegyezik a novumbúzánál kifejtettekkel, mindössze a fehérjetartalma nem éri el a 18-26%-ot, hanem általában 14,5-18,5% között alakul, viszont a jelenlegi sütőipari technológiába teljesen belesimul, csak ki kell tapasztalni a folyadékmennyiséget és a dagasztási módszereket.

Gasztronómiai és élelmiszer-egészségügyi jellemzők
-
A klasszikus értelmű minőségben vetekszik vagy jobb a kanadai tavaszi búzáknál.
-
Kiváló száraz tészta alapanyag is a benne levő tönke vérvonal miatt, lényegében a durumot is fölözi a beltartalmában.
-
A királybúzalisztek színe a közönséges lisztekétől eltérően nem fehér vagy szürkésfehér (BL-80, BL-112), hanem világossárgás a benne lévő természetes karotin festékanyag miatt.
-
Ezeknek a liszteknek ízűk van – nem ízetlen, porszerűek – van egy különleges kulináris élvezetet adó jellegük, igazi gasztronómiai kiválóság.
-
A királybúzalisztek a közönséges fehér liszttől a vízfelvétel ütemére és mennyiségre eltérően reagálnak, ezért célszerű kezdetben kisebb mennyiséggel próbálkozni. A lényeg: kezdetben lassabb a vízfelvétel (a kissé nagyobb szemcseméret is oka), de később fokozatosan többet képesek majd felvenni.
-
A búza termesztéséhez a műtrágya felhasználása nem ajánlott, ezért a lisztjei nem 'mérgezőek'.(A közönséges liszteknek a műtrágyázás hatására valószínűsíthetően megváltozott a fehérjeszerkezete emiatt hosszútávon többé-kevésbé felelősek lehetnek a különböző intoleranciák, allergiák kialakulásában, többek között az immunerősség függvényében a gluténérzékenység kialakulásában is.)
-
Igazolt és nem igazolt gluténérzékenyek egyaránt visszajelezték már, hogy a szokásos panaszok nem jelentkeztek a királybúzalisztből készült termékek fogyasztása után.
-
A tojás nélküli száraztészta készítéshez felhasznált KBL lisztek sok tojás eredetű megbetegedéstől (pl. salmonella) megkímélik a szervezetet úgy, hogy 4-6 db tojásegyenértékkel bíró fehérjetöbblettel rendelkeznek.
-
A magasabb fehérjetartalom és a testazonosabb aminosav-szerkezet miatt az ebből készült termékek (kenyér, péksütemény, tészták stb.) erősítő és egészség megőrző tulajdonságokkal bírnak.
Farmerjogú termelők úgy juthatnak áruhoz/vetőmaghoz, ha jogi személy szervezése alatt integrálódnak.